Do najbardziej interesujących regionów górskich w naszym kraju należą Sudety Środkowe. Z najstarszymi w kraju Górami Sowimi sąsiadują bezpośrednio młode Góry Wałbrzyskie, zbudowane z dolnokarbońskich skał osadowych, które z kolei wchodzą na powierzchnię bardzo stromych i ukształtowanych Górach Suchych.
Sudety Środkowe były od dawna intensywnie zasiedlone, zwłaszcza w centralnej części, dlatego należą do uprzemysłowionych regionów kraju. Bogate zagospodarowanie terenu w połączeniu z pięknymi górami stworzyło tu specyficzny typ krajobrazu górskiego. Zachowały się w tych regionach resztki pierwotnej przyrody chronione w rezerwatach, a stare osadnictwo pozostawiło po sobie szereg cennych obiektów zabytkowych. Wędrówka po Sudetach Środkowych pozwala na poznanie najciekawszych partii gór. Wyprawę możemy zacząć od zapoznania się z Górami Wałbrzyskimi i ich Podgórzem oraz zwiedzaniem Wałbrzycha, potem wędrówkę po Górach Suchych. Warto zapoznać się z Górami Sowimi, a następnie przejść do Gór Bardzkich. Na trasie wędrówki znajduje się wiele miast, które mają bardzo ciekawe historie. Do najbardziej ciekawych miejscowości należą m. in. Wałbrzych, Szczawno Zdrój, Jedlina Zdrój, Bystrzyca i Bardo.
Podczas wędrówki na szlakach spotykamy piękne stare zamki, które należały do różnych rodów i przechodziły wielokrotnie przebudowy i rozbudowy. Do najbardziej znanych i najliczniej odwiedzanych przez turystów jest Zamek Książ. Zamek położony jest na skalnym cyplu w zakolach Wąwozu Pełcznicy. Należy do największych zamków w kraju i na świecie. Drugim zamkiem, którego możemy spotkać jest Zamek Grodno. Położony jest pod szczytem grajewskiego wzgórza Choina. Oprócz zamków do zwiedzania jest wiele zabytków, kościołów.
Każdy kto wybierze się na wędrówkę po Sudetach na pewno nie będzie żałował.