Szlak Śladami Dobrego Wojaka Szwejka jest szlakiem międzynarodowym, prowadzi z Czech przez Austrię, Węgry, Słowację, Polskę i Ukrainę. Wojak Szwej to popularny bohater powieści Jarosława Haśka.
W Polsce trasa Śladami Dobrego Wojaka Szwejka rozpoczyna się w Radoszycach, który w lipcu 1915 roku podążał tędy na front rosyjski, by oddać życie za „cesarza i jego rodzinę”. Wyznaczony przez nasz szlak pieszy nie biegnie tak dokładnie jak podążał nasz bohater. Trasa prowadzi malowniczą okolicą doliny Osławy i Osławicy. Z Sanoka do granicy ukraińskiej droga prowadzi równie atrakcyjnymi terenami i przez miejscowości, które przemierzał Wojak Szwejk. W Radoszycach zachował się cmentarz wojenny, a na osiedlu Łupków, przy budynku stacyjnym widoczna jest pozostałość obelisku z 1915 roku, prawdopodobnie jest to pomnik Dobrego Wojaka Szwejka. Dalej szlak prowadzi do Komańczy. Wojak Szwejk tylko przejeżdżał przez tę miejscowość, ale warto się tu zatrzymać i zobaczyć pamiątki po Wielkiej Wojnie m. in. dwa małe cmentarzyki.
Najwięcej miejsc związanych z pobytem Wojaka Szwejka znajduje się w Sanoku np. dworzec PKP, Bank Krakowski, stary cmentarz, Gimnazjum i Liceum Królowej Zofii oraz ławeczka na deptaku. Przy figurze pykającego fajeczką wojaka znajduje się napis: „Po długim marszu śladami przygód Dobrego Wojaka Szwejka czas na odpoczynek”. Ławeczka jest najlepszym miejscem turystów, którzy robią sobie pamiątkowe zdjęcia z legendarnym wojakiem. W pobliżu znajduje się restauracja U Szwejka, gdzie można skosztować dania z czasów naszego bohatera.
Polski szlak kończy się w Krościenku, gdzie piechurzy i cykliści na tablicy mogą odczytać informację: „16 lipca rano Szwejk dociera wraz ze swoją 11 Kampanią Marszbatalionu 99. Pułku Piechoty do Krościenka”. Nasz bohater Wojak Szwejk udaje się dalej – my, jeśli chcemy za nim podążać musimy się poddać kontroli granicznej, ponieważ Ukraina nie jest członkiem UE.