Trasa Szlaku Piastowskiego rozpoczyna się w Poznaniu i wiedzie przez Ostrów Lednicki, Dziekanowice, Gniezno, Giecz i kończy się w Poznaniu. Szlak jest oznaczony Piastowski Orłem z XII wieku. Wizerunek orła odnaleziono podczas wykopalisk w Ostrowie Lednickim.
Szlak Piastowski wytyczono w urozmaiconym krajobrazie Pojezierza Wielkopolskiego. Ze względu na atrakcyjność krajobrazową teren zaczęto zasiedlać przez kilka tysięcy lat. W tym regionie powstało kilka pierwszych i najstarszych siedzib władców Polski. W tym regionie powstały parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i archeologii. Szlak Piastowski to szlak całoroczny, choć najpiękniej wygląda w porze letniej.
Wycieczkę Szlakiem Piastowskim rozpoczynamy w Poznaniu. To jedno z najstarszych miast w Polsce, związane z początkiem państwowości kraju. W Poznaniu w 966 roku prawdopodobnie odbył się chrzest Mieszka I inni zaś uważają, że to wydarzenie miało miejsce w Ostrowie Lednickim.
Na Ostrowie Tumskim jest Katedra św. Piotra i Pawła z XIV wieku. Warto obejrzeć bizantyńską złotą kaplicę, w której znajduje się kamienny sarkofag kryjący szczątki pierwszych władców Polski. W ratuszu mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania. Codziennie w południe można podziwiać umieszczone na wieży zegarowej słynne koziołki. Następnym punktem trasy jest Ostrów Lednicki, miejsce znane z najważniejszego odkrycia archeologicznego dotyczącego historii Polski z czasów Piastów. Ostrów Lednicki to największa wyspa z pięciu wysp. Zasiedlona została już w X wieku. Powstał tu gród, w którym zbudowano kościół z chrzcielnicą, pałac i mostowe połączenie z lądem. W Ostrowie Lednickim urodził się Bolesław I Chrobry oraz dokonano chrztu książąt piastowskich. To miejsce niedługo cieszyło się świetnością, zostało spalone w XI wieku przez księcia czeskiego Brzetysława. Po odbudowie miejsce to odzyskało pierwotnego znaczenia. Na wschodnim brzegu jeziora Lednica w Dziekanowicach znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny. W czerwcu i lipcu w parku odbywają się imprezy historyczne mające na celu ukazanie życia polskiej wsi. Dalej szlak prowadzi do Gniezna. Miasto to uchodzi za stolicę kraju i miejsca koronacji Bolesława I Chrobrego – pierwszego króla Polski. Głównym elementem historycznym miasta jest Wzgórze Lecka ze stojącą na nim katedrą, w której znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie wykonane na zlecenie Mieszka III Starego, które pokazują dzieje św. Wojciecha. Warto też odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego. W muzeum znajdują się eksponaty z okresu kształtowania się państwa. Godnym zwiedzenia na szlaku jest Biskupin. Najciekawszy w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. We wrześniu w Biskupinie odbywa się dziesięciodniowy Festyn Archeologiczny. Dalej na szlaku Piastów jest Kruszwica, położona na północnym brzegu jeziora Gopło, w średniowieczu nazywanego Morzem Polaków. W Gnieźnie trzeba wejść na Mysią Wieżę, aby zobaczyć niezapomnianą panoramę okolicy. W pałacu, w pobliżu wieży urządzono ekspozycję archeologiczną. W średniowieczu Kruszwica była ważnym miejscem na szlakach handlowych i wojennych. Najważniejszym zabytkiem Gniezna jest XII – wieczna kolegiata św. Piotra i Pawła z charakterystycznymi stylowymi absydami. Niedaleko Kruszwicy znajduje się Strzelno z rotundą św. Prokopa. W Trzemosznie jest bazylika NMP. Ostatnia część szlaku biegnie do Wrześni i Giecza. Historycy uważają, że Giecz w średniowieczu był bardzo ważną osadą obronną. Dziś można tu obejrzeć odkryte przez archeologów pozostałości fundamentów palladium książęcego i rotundy.